Menu

Neurologia w Geomedica


Neurolog zajmuje się schorzeniami obwodowego układu nerwowego oraz ośrodkowego układu ruchu głównie schorzeniami których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy.

Neurologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń dotyczących układu nerwowego. W swym zakresie neurologia jest zbliżona do psychiatrii. Wiele bowiem schorzeń o podłożu neurologicznym znajduje się również w zakresie pracy specjalistów psychiatrii. Choroby układu nerwowego rozwijają się zarówno pierwotnie, będąc wynikiem wad rozwojowych, jak i wtórnie, czyli towarzysząc innym schorzeniom. Do najczęściej występujących chorób neurologicznych należą: bóle i zawroty głowy, padaczka, stwardnienie rozsiane, schorzenia kręgosłupa oraz choroby zwyrodnieniowe (choroba Parkinsona, czy choroba Alzheimera). Osobą wykwalifikowaną w dziedzinie neurologii jest specjalista neurolog. Warto pamiętać, że wczesna diagnostyka ułatwia proces leczenia i przebieg rozwijających się schorzeń. Z uwagi na to w przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy zaczerpnąć porady specjalisty.

Kim jest neurolog?

Neurolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się rozpoznawaniem oraz leczeniem schorzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. W zakresie pracy neurologów znajduje się diagnostyka objawów mogących wskazywać na chorobę o podłożu neurologicznym a także leczenie schorzeń mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Spośród najczęstszych chorób, jakimi zajmują się lekarze neurolodzy wymienić można m.in.: migrenę i inne bóle głowy, padaczkę, guzy mózgu, chorobę Parkinsona, krwotoki i udary mózgu, zespoły otępienne, rwę kulszową czy stwardnienie rozsiane.

Kiedy należy zgłosić się do neurologa?

Ciężko precyzyjnie określić, kiedy najlepiej udać się na wizytę do specjalisty neurologa. Często występujące objawy nie w każdym przypadku przemawiają za koniecznością takiej konsultacji. Jednakże w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości, często mających charakter nawracający należy udać się do lekarza tej specjalności. Spośród najbardziej powszechnych objawów neurologicznych wymagających specjalistycznej konsultacji wyróżnić można: bóle głowy, omdlenia, częstą utratę przytomności, zaburzenia czucia, pamięci, zaburzenia słuchu, widzenia, zaburzenia snu, zawroty głowy. Często u podłoża schorzeń neurologicznych mogą leżeć niedobory witamin, zatrucia, mechaniczne uszkodzenia centralnego lub obwodowego układu nerwowego oraz mięśni.

Jak wygląda wizyta u neurologa?

Głównym elementem wizyty u lekarza neurologa jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Warto zatem przypomnieć sobie wszystkie występujące ostatnio dolegliwości, które wydały się niepokojące, ich charakter, częstotliwość oraz intensywność. Następnie lekarz przejdzie do badania głowy, postawy ciała, chodu oraz kończyn górnych i dolnych. Neurolog zbada także czucie oraz odruchy za pomocą specjalnego młoteczka. Podczas badania lekarz poprosi o wykonanie pewnych czynności oraz ćwiczeń, np. zamknięcie, otwarcie, mruganie oczyma. Pacjent może zostać poproszony o ściśnięcie dłoni, podniesienie ramion, wspięcie się na palce, dotknięcie palcem czubka nosa przy zamkniętych oczach. To tylko jedne z przykładowych ćwiczeń. W zależności od wyniku badania oraz dolegliwości lekarz podejmie decyzję o badaniach bardziej specjalistycznych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badanie EEG) oraz odpowiednim leczeniu.


Lekarz Neurolog


lek. med. Agata Tomczak

neurolog
wt. 15:00 – 17:00

Umów się online