Menu

Ortopedia w Geomedica


Ortopeda to lekarz zajmujący się leczeniem chorób i urazów narządu ruchu: szkieletu, układu więzadło-stawowego oraz uszkodzeniami mięśni, nerwów i naczyń.

Wizyta u lekarza ortopedy należy do takich, z których ludzie w większości korzystają w momencie kiedy doznają już konkretnego urazu. Należy jednak pamiętać, że lekarz ortopeda leczy nie tylko schorzenia nabyte w wyniku urazów, ale także zajmuje się wadami wrodzonymi. Szczególną uwagę w zakresie schorzeń układu ruchu poświęca się już noworodkom rozpoczynając od badania bioderek. Częstymi wadami wrodzonymi występującymi u małych dzieci są: zwichnięcie stawu biodrowego, dysplazja jednego czy obu stawów lub kręcz szyi. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym najczęściej dotyka problem skolioz i płaskostopia, a także licznych złamań, zwichnięć i skręceń. Również wiek dorosły obfituje w szereg chorób związanych z układem narządu ruchu. Interwencja specjalisty ortopedii jest więc w wielu przypadkach uzasadniona i niezbędna. Warto zatem pamiętać o możliwości konsultacji z ortopedą w przypadku pojawienia się niepokojących objawów zarówno w dzieciństwie jak i w późniejszym okresie życia dorosłego.

Kto to jest ortopeda?

Ortopeda jest lekarzem specjalizującym się w diagnostyce, leczeniu oraz rehabilitacji chorób narządu ruchu. W zakresie pracy lekarzy ortopedów znajdują się kości (z wyłączeniem kości czaszki), układ więzadłowo-stawowy oraz wynikające z nich uszkodzenia mięśni, nerwów i naczyń. Ortopeda leczy zarówno schorzenia nabyte w trakcie rozwoju, jak i te, które pacjenci mogą posiadać od urodzenia. Do najczęstszych chorób związanych z tą specjalnością lekarską zalicza się m. in: wady postawy (skrzywienia kręgosłupa, płaskostopie), wady wrodzone ( np. wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego, klatka piersiowa szewska, marmurkowatość kości), nowotwory kości, złamania, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, choroby zapalne kości i stawów, osteoporozę, chorobę zwyrodnieniową stawów, urazy wewnętrzne stawów oraz związane z tym niestabilności.

Kiedy należy zgłosić się do ortopedy.

Do lekarza ortopedy pacjenci zgłaszają się najczęściej po każdym doznanym urazie, który przejawia się silnym bólem lub obrzękiem. Warto natomiast pamiętać, iż konsultacji specjalisty wymagają również wszystkie dolegliwości bólowe dotyczące układu narządu ruchu utrzymujące się przez dłuższy czas, a także skrzywienia, czy wady postawy. Ponadto wizyta u lekarza ortopedy konieczna jest u noworodków celem oceny budowy stawów biodrowych. Porady ortopedy w przypadku noworodków należy zasięgnąć jak najszybciej, gdyż w momencie jakiejkolwiek wady najlepiej wyleczyć ją, kiedy dziecko jest malutkie. Z biegiem czasu bowiem wymagane są już specjalistyczne operacje i zabiegi na bioderka. Spośród dolegliwości, z którymi należy udać się na konsultację ortopedyczną wymienić można: silny ból, obrzęk, krwiak, patologiczną ruchomość kości, dysfunkcje w stawach, zniekształcenie stawów, bóle startowe i rozruchowe, trzeszczenie odłamów kości czy asymetria kończyn lub poszczególnych jej elementów.


Lekarz Ortopeda


lek. med.
Marek Młodzianowski

lekarz ortopeda – USG wszystkich stawów i bioderek u dzieci
środa 10:00 - 12:00
piątek 12:00 - 13:00

Umów się online