Menu

Nowoczesna Radiologia w Geomedica


Radiologia jest dziedzina medycyny zajmująca się obrazowaniem ciała człowieka. Diagnostyka za pomocą obrazowania radiologicznego jest podstawową formą diagnozowania w dzisiejszych czasach

Dzięki badaniu ultrasonograficznemu możliwe jest zdiagnozowanie niemal wszystkich narządów ludzkiego ciała, począwszy od jamy brzusznej, która jest najczęściej badaną okolicą, a skończywszy na USG dołu podkolanowego czy gałki ocznej. Opisana metoda diagnostyczna pozwala na określenie wielkości, kształtu, czy struktury organów znajdujących się wewnątrz ciała i wykrycie wszelkich nieprawidłowości w ich obrębie. Zwykle badanie zleca się w związku z podejrzeniem zmian zachodzących w organizmie ludzkim. Mogą o nich świadczyć wszelkie dolegliwości bólowe, urazy, obrzęki bądź inne niepokojące nas objawy. Badanie USG wykonuje się również w celu zdiagnozowania ciąży, bądź u kobiet ciężarnych w celu sprawdzenia prawidłowości rozwoju płodu.

Co to jest USG?

Badanie ultrasonograficzne polega na obrazowaniu narządów wewnętrznych przy użyciu ultradźwięków. Przebieg badania wygląda następująco: W zależności od diagnozowanego miejsca, pacjent przyjmuje wskazaną przez lekarza pozycję. Następnie po odsłonięciu przez pacjenta zleconej do badania części ciała, lekarz pokrywa skórę badanego specjalnym żelem, a następnie przykłada do ciała głowicę, którą przesuwa po badanym miejscu. Głowica łączy się z monitorem na którym wyświetlany jest obraz powstały w wyniku badania. Jak już wspomniano, podczas badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, w związku z tym USG jest bezinwazyjną metodą diagnostyczną. Badanie zwykle wykonywane jest przez lekarza radiologa. Jednak zdarzają się sytuacje, że w zależności od rodzaju badania np. USG ginekologiczne, USG płodu, USG stawów, badanie może wykonać inny specjalista np. ginekolog, kardiolog, ortopeda czy lekarz chorób wewnętrznych. Badanie USG jest powszechnie dostępne i zlecane najczęściej spośród badań radiologicznych.

Jak się przygotować na badanie USG?

W przypadku USG nie jest wymagane żadne szczególne przygotowanie. Wyjątek stanowi USG jamy brzusznej.


Lekarze Radiolodzy


lek. med. Marek Gadomski

radiolog
czwartek 9:00 – 12:00
wykonuje USG dopplerowskie

Umów się online